موم ورقه ای عسل

موم ورقه ای عسل

موم عسل چیست؟

موم طبیعی است که توسط زنبور عسل از شانه عسل ساخته می‌شود. این موم توسط ۸ غده تولید موم در قسمتهای شکمی زنبورهای کارگر تولید شده که به درون کندو تخلیه می‌شود.

زنبورهای کارگر کندو با جمع کردن آن سلولهای قفسه مانند را برای ذخیره عسل و حفاظت از لارو و نوزادان در داخل کندو ایجاد می‌کنند. از لحاظ شیمیایی، موم زنبور از استرهای اسید چرب و الکلهای بلند زنجیره مختلف تشکیل شده‌است.

موم تازه به شفافیت شیشه و بدون رنگ است که در نتیجه جویدن و ترکیب با گرده توسط زنبورهای کارگر کندو کدر و تیره می‌شود.

اگر به فکر خرید موم عسل هستید این مقاله را تا پایان مطالعه کنید و با یکی از انواع موم عسل آشنا شده و سپس می توانید از طریق سایت رودین اقدام به خرید موم زنبورعسل نمایید.

برداشت موم عسل

وقتی زنبورداران عسل را استخراج می‌کنند، کلاهک هر شانه عسل را با چاقو یا وسیله مخصوص آن می‌برند. رنگ آن از تقریباً سفید تا قهوه ای متغیر است اما بخش اعظم آن سایه‌های از رنگ زرد دارند که به درجه خلوص، منطقه و نوع گلهایی که زنبورها گرد آن آمده‌اند بستگی دارد.

موم‌های حاصل از شانه نگهداری زنبورهای تازه متولد شده در کندو عسل رنگ تیره تری از شانه عسل دارند. ناخالصیها سریعتر در شانه تازه متولدشدگان جمع می‌شود. بخاطر ناخالصیها، موم باید قبل از استفاده پردازش شود.

در ویدئوی روبرو نحوه برداشت پولک روی شان های عسل را توسط زنبوردار مشاهده می نمایید.

 تولید موم ورقه ای

پس از برداشت سرپولک شان ها و جمع آوری آنها، این موم ها را ذوب کرده و فیلتر می کنند تا مواد اضافی و ناخالصی ها از آن خارج شوند.

البته تمامی این کار ها برای حجم بالا با دستگاه انجام می شود. پس از فیلتر و تصفیه، از دستگاهی به نام موم آج کن استفاده می کنند.

این دستگاه شامل مخزنی است که موم ذوب و تصفیه شده درون آن ریخته می شود و موم از روی مسیری کوچک به سمت غلطک های آج کننده هدایت می شود.

قبل از آج شدن و تبدیل شدن به موم ورقه ای عسل بوسیله ماشین، آب سرد روی موم ریخته می شود که حالت پذیر شده و شکل موم ورقه ای بگیرد. سپس توسط دو غلطک آج شده و شکل موم ورقه ای و ۶ ضلعی می گیرند.

پس از آج شدن موم ورقه ای طبق اندازه دلخواه توسط دستگاه برش داده می شوند و بدین ترتیب بره موم ورقه ای موجود در فروشگاه رودین تولید می شود.

قیمت موم عسل طبیعی به نسبت قیمت موم عسل ورقه ای بیشتر نبوده و قیمت مناسبی دارند. امروزه فروش موم ورقه ای به دلیل کاربرد های بسیار آن زیاده شده و فروش ورق موم در بسیاری از سایت ها و فروشگاه ها انجام می شود.

همچنین می توان گفت خرید موم ورقه ای عسل به دلیل محبوبیت بالای شمع های مومی افزایش یافته است.

در ویدئوی زیر به مراحل تصفیه و آج کردن موم عسل پرداخته ایم:

کاربرد موم ورقه ای

بطور کلی به علت پایین بودن قیمت موم در صنایع بسیاری استفاده می شود از داروسازی و لوازم آرایش گرفته تا طعم دهندگی و افزایش ماندگاری غذاها و براق کردن سطوح چوبی.

اما از اصلی ترین و شناخته شده ترین کاربرد های موم ورقه ای عسل، ساخت شمع های مومی است. زیرا موم هنگام سوختن بوی بسیار مطبوعی تولید می کند.

از دلایل خرید ورق موم عسل پایین بودن قیمت موم آج شده، شکل ۶ ضلعی و زیبای موم ورقه ای است و عموما به همین صورت و بدون تغییر در شمع سازی استفاده می شود.

خرید موم عسل ورقه ای یا آج شده از طریق دکمه زیر: